Dr hab. Kinga Machowicz, prof. KUL o istocie bezpieczeństwa informacyjnego

Istota bezpieczeństwa informacyjnego
Bezpieczeństwo z jednej strony jest przeciwieństwem zagrożenia polegającego na utracie zasobów informacyjnych albo pozyskaniu informacji o niewłaściwej jakości. Z drugiej strony bezpieczeństwo obejmuje kształtowanie pewności przetrwania i możliwości rozwoju. Na bezpieczeństwo informacyjne składa się wiele różnych procesów, w trakcie których informacja jest generowana, modyfikowana i przesyłana zarówno w postaci cyfrowej, jak i bardziej tradycyjnej. Bezpieczeństwo informacyjne przejawia się zarówno w zabezpieczeniu przed niepożądaną ingerencją w informacje i dane osobowe, jak również w formach zabezpieczenia systemów teleinformatycznych przed destrukcyjnymi działaniami pochodzącymi nie tylko z zewnątrz, ale też wewnątrz danego systemu. Jedną z kluczowych przesłanek utrzymywania bezpieczeństwa informacyjnego na pożądanym wysokim poziomie jest uzasadnione zaufanie do jakości oraz dostępności pozyskiwanych i wykorzystywanych informacji. 
W realiach społeczeństwa informacyjnego, które często jest postrzegane jako przeradzające się w społeczeństwo dezinformacyjne problemem stała się właściwa jakość, aktualność, użyteczność, a przede wszystkim ochrona informacji. Zasoby informacyjne zaliczają się do zasobów strategicznych. Dlatego też wymagają właściwego podejścia, które będzie wynikać zarówno z norm prawnych, jak i potrzeb związanych z funkcjonowaniem różnych podmiotów pierwszego, drugiego i trzeciego sektora. 
Informacja może przybierać wiele postaci, między innymi postać cyfrową, ustną lub postać papierowych dokumentów. Należy ją skutecznie chronić przed niepożądaną ingerencją we wszystkich procesach, w których jest generowana, modyfikowana i przesyłana. Procedury i narzędzia przeciwdziałające zagrożeniom bezpieczeństwa informacyjnego należy stale udoskonalać po to, by zapobiegać wystąpieniu dezinformacji polegającej na celowym rozpowszechnianiu informacji fałszywej, wprowadzającej odbiorców w błąd po to, by ofiara podejmowała działania korzystne dla dezinformującego. Działalność w tym zakresie warto powierzać specjalistom o szczególnie wysokich kompetencjach. 

Dr hab. Kinga Machowicz, prof. KUL – autorka i redaktor licznych publikacji naukowych z zakresu ochrony praw człowieka realizowanych w sferze biznesowo-gospodarczej. Współorganizatorka konferencji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.