Cyfrowy świat na miarę

Według prognoz nie dla krajów wysoko rozwiniętych, należących do OECD, szacuje się, że średnio 57% wszystkich miejsc pracy może przestać istnieć na skutek automatyzacji; w Polsce jest średnio 40%. Prognozy wskazują także na to, że prawie połowa (47%) zawodów znanych obecnie zostanie zastąpiona pracą maszyn w ciągu najbliższych 25 lat. Dane wskazują, że jesteśmy w trakcie wielkiej bezprecedensowej rewolucji, która tylko z pozoru dotyczy świata technologii. Wierzymy, że przebieg tego procesu zależy w dużej mierze od nas.

Czy zatem cyfryzacja ma swą ciemną stronę? Niewątpliwie tak. Jednak zasadniczy problem polega na tym, że automatyzację produkcji i usług spostrzega się jako zagrożenie podobne do tego jakim były w XVII wieku maszyny tkackie zasilane siłą silnika parowego.

Warto wykorzystać ów nieodwracalny proces „biznesowej racjonalizacji” jako przyczynek do kreacji nowych profesji opartych na zupełnie nowych modelach biznesowych. Dzięki temu procesowi przejdziemy jako Świat i Polska „suchą stopą” przez nie tylko technologiczne ale i społeczne meandry cyfryzacji. Proces ten musi być oparty na zauważeniu i zaspokajaniu nowych, dotychczas niedostrzegalnych potrzeb globalnych rynków, a usługi cyfrowe będą kluczem do nowych rynków i konsumentów.

Chaotyczne, nieprzemyślane i krótkowzroczne procesy cyfryzacyjne nie tylko będą generować dodatkowe koszty ale przede wszystkim mogą wpłynąć na podporzadkowanie wielu obszarów funkcjonowania państw w gospodarek przez korporacje. Scenariusz tryumfu wielkich cyfrowych korporacji nad małym biznesem jeszcze się nie sprawdził. Stoimy na stanowisku, że jest możliwa cyfryzacja w duchu idei dystrybucjonizmu w którym podstawą życia gospodarczego są małe i średnie przedsiębiorstwa. Wzmocniona dzięki temu klasa średnia stanowi fundament stabilności i dobrobytu.

Nie jest możliwy rozwój społeczeństwa informacyjnego i funkcjonowanie jego narzędzi bez stabilnego zaopatrzenia w energię. Nowoczesna, wydajna, efektywna i zbilansowana energetyka stanowi klucz do powodzenia wszelkich procesów cyfryzacji.